Apie Idėjas, gyvenančias tiek, kiek drugeliai. Ir Palinkėjimas atostogų proga


“-Tai Jūs iš Vilniaus į Molėtus, o po to ir į Uteną atvykote tik dėl kavos puodelio?
– Taip, o ką, žmonės pusryčiauti į Paryžių skrenda 🙂
– Pašelusios merginos…”
Taip vakar skambėjo pokalbis su dviejų nuostabių kavinukių – “Vanilinis dangus” Utenoje ir “Owl cafe” Molėtuose – savininku. Ir iš tiesų, atsitempiau draugę  iš Kauno tiesiog todėl, kad ten gražu ir keksiukai labai skanūs!
11130422_631347310329633_4510329906365990230_o
Šis įrašas yra apie du dalykus: ką prarandame neleisdami sau džiaugtis “nepraktiškais” dalykais ir idėjas, kurios galvoje išgyvena tik kiek ilgiau nei drugeliai – 72 valandas.
Prieš porą metų, perskaičiusi Chiara Gamberale knygą Dešimt minučių. Romanas, kuris keičia gyvenimus” (apie ją, tikiuosi, kitame post’e), atradau neplanavimo džiaugsmą. Kai kilus norui ką nors padaryti, tiesiog galima imti ir daryti, per daug neplanuojant: Nuvažiuoti pamatyti Žemaičių Naumiesčio net neįsivaizduojant, kuriame Lietuvos gale jis yra ir tik todėl, kad pavadinimas gražus; su drauge nukeliauti į Molėtus išgerti kavos ar 2val. nakties atsikėlus išeiti į kiemą ir atsigulus ant žolės stebėti žvaigždžes.

Užėjus panašiam norui galvoje visada pradeda skambėti mintys “ai, tai kaip aš čia dabar”; “dabar nėra laiko, yra svarbesnių darbų” arba “gal kitą kartą”. Ir jos yra tokios pažįstamos, kad nesunku patraukti jų vedamu keliu. Tačiau klausantis jų taip niekada ir nesužinome, kas lauktų pamėginus paklausyti tų nepraktiškų norų, be to, šie norai ilgainiui pasimiršta, palikdami mus kasdienybės rutinoje. Iš patirties galiu pasakyti, kad šiandien tie maži įgyvendinti norai tapo vienais gražiausių prisiminimų: kelionė į Žemaičių Naumiestį padėjo priimti vieną reikšmingiausių karjeros sprendimų; kava Molėtuose įkvėpė paisyti didesnių norų, o pernai rugpjūtį vidury pievos užvertusi galvą pirmą kartą gyvenime pamačiau krentančius meteoritus. Lygiai tokius, kokius rodo filmuose, savo šviesa perskrodžiančius visą dangaus skliautą. Buvo tiesiog nerealu! Dabar šią pamoką jau jaučiuosi išmokusi: visiškai nepraktiškos užgaidos kartais gali virsti pačiomis geriausiomis atostogomis, o neretai ir suteikti keliskart daugiau džiaugsmo nei kruopščiai suplanuotos gyvenimo dienos.

Tačiau net ir nutarus išgirsti vidinį balsą ir jo paklausyti, svarbu žinoti dar vieną dalyką: maži norai, taip pat kaip ir didėlės idėjos, turi ribotą gyvenimo trukmę, todėl labai svarbu jiems kilus ilgai nedelsti. Pamenu, mano pirmasis blog’o įrašas buvo apie impulsą veikti, kuriuo pasinaudojusi sukūriau šį blog’ą. Šiandien prisimenu jį, nes per tuos metus daugybė kartų pasitvirtino taisyklė: Jeigu kilo impulsas veikti, reikia tai daryti dabar. Jei kilo idėja, jai įgyvendinti skirtos 72 valandos. Bent jau žengti pirmus žingsnius. Joms praėjus, dėja, net pačios geriausios idėjos numiršta. Kodėl? Todėl, kad mūsų smegenys greitai pradeda ieškoti šimtų pasiteisinimų kodėl idėja gali nenusisekti, kodėl to nereikėtų daryti, nes joms tiesiog kur kas maloniau palaikyti status quo, nei eiti iš komforto zonos ir ryžtis iššūkiui. Atrodo, kad idėjai kaip ir augalui reikia saulės, kuria suteikia mūsų veiksmai, nes kiurksodama galvoje ji stokoja šviesos ir pradeda vysti. Nesėkmingai mėginau surasti mokslinių straipsnių apie idėjų gyvenimo trukmę, tačiau “liaudis” ir aš pati, 72 valandų taisyklę yra atradę ne po vieną kartą ir pačiose įvairiausiose srityse: asmeniniuose santykiuose, karjeroje ir keičiant įpročius:
  • Keičiant įpročius: Jeigu įkvėpti draugo sėkmės istorijos nutarėte mesti rūkyti, meskite šią sekundę. Ne nuo pirmadienio, ne po žmonos gimtadienio, ne pasibaigus atostogoms. Išsitraukite cigarečių pakelį bei žiebtuvėlį ir svieskite juos į artimiausią šiukšliadėžę.
  • Įgyvendindami idėjas: Jeigu sugalvojote išmokti siūti, į kursus užsirašykite per artimiausias tris dienas. Apsisprendėte keliauti aplink pasaulį – nusistatykite kelionės datą per artimiausias 72 valandas. Sugalvojote verslo idėją – raskite laiko parašyti verslo planui per… (jau žinote kiek 🙂 ) Daugiau apie idėjas čia.
  • Tvarkantis su darbų atidėliojimu: Neretai į darbotvarkę surašome daugiau darbų nei spėjame padaryti ir tada nepadaryti keliauja į kitą dieną. Turėkite minty, kad darbas, kurį nukeliate jau trečią dieną iš eilės, greičiausiai nėra toks jau reikalingas ir svarbus. Ir atvirkščiai: jeigu darbas tikrai svarbus, su kiekviena diena jį pradėti bus vis sunkiau ir sunkiau. Kaip ėjimas pas dantistą: kuo ilgiau atidėliosite, tuo labiau save graušite (ir rūpestingi artimieji grauš), kad to nepadarote. Daugiau apie atidėliojimą čia.
  • Spręsdami santykius: Jeigu antroji pusė padarė kažką, kas jus piktina (ar tai būtų neišplauti indai ar neištikimybė), pradėkite apie tai kalbėtis per 72 valandas. Jei per tris dienas apie tai neprakalbote, paleiskite tai (angl. “let it go”) ir susitaikykite, nes priešingu atveju užgraušite save negyvai, kaupsite pyktį kol susprogsite ir tik kenksite savo santykiams. Daugiau apie komunikaciją santykiuose čia.
cartoon-business-woman-chasing-an-elusive-idea-with-a-net-by-ron-leishman-3104

Pabaigai mano palinkėjimas Jums:

ar tai būtų akimirkos impulsas parašyti eilėraštį, ar grandiozinė idėja pakeisti pasaulį, o gal iš pažiūros kvailas, nepagrįstas noras apkabinti piktą bendradarbį – pamėginkite šią vasarą leisti sau negalvoti ir tiesiog daryti. O tada stebėkite, kaip keičiasi pasaulis 🙂

Ir parašykite kaip Jums sekėsi!

Nuorodos:

  1. Apie pasiruošimą keistis ir kodėl svarbu išnaudoti impulsą veikti: “Naujametiniai pažadai, Sausainis ir Pirmasis įrašas…” https://sveikatospokyciai.wordpress.com/2015/01/01/naujametiniai-pazadai-sausainis-ir-pirmasis-irasas/

  2. Apie idėjų įgyvendinimą: “You’ve got 72 hours, or your idea will die…” https://purpleheartratingplugin.com/blog/72-hours-or-your-idea-will-die-the-72-hours-rule/
  3. Apie darbų atidėliojimą: “72-Hour Rule” http://www.hochstadt.com/the-72-hour-rule
  4. Apie 72 val. ribą tarpasmeninių santykių komunikacijoje: “Can’t fix it in three days? Then let it go for good: Why 72 hours is the cut off for ANY tiff if you want to save your relationship http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2939223
  5. Norintiems nuvažiuoti papusryčiauti į Molėtus: “Owl cafe” https://www.facebook.com/Owl-caf%C3%A9-606599926137705/?fref=ts arba į Uteną: “Vanilinis dangus” https://www.facebook.com/KepykleleVanilinisdangus/?fref=ts


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: