Psichologo konsultacija… dainoje?


Iš karto atsiprašau už ilgoką įžangą, bet ten, kur kalba eina apie muziką, aš visiškai praskystu ir sukilusios emocijos paleidžia žodžių laviną…

Yra žmonių, kurie visiškai abėjingi menui: jiems visiškai vienodai kas aplinkui groja, kokie paveikslai kabo pas draugą ant sienos ar kas šiemet gavo Sidabrinę gervę (toks Lietuvos kino apdovanojimas, kurio tikslų pavadinimą, jei atvirai, pati googlinau). Jei esi vienas jų, šį straipsniuką gali praleisti ir nusiųsti tam dėl muzikos pamišusiam draugui, kuris vis nenustoja tau siuntęs “nerealių dainų”, kurioms tu esi visiškai abejingas.
Aš, nors nemėgstu parodų, nesu pamišusi dėl teatro ir retai kada suprantu poeziją,  negaliu gyventi be muzikos. Muzika man gali sugadinti skaniausią patiekalą, pravirkdyti, nuraminti ar pakelti nuotaiką. Muzika gali mane nugramzdinti į prisiminimus. Gali paskatinti prisiminti tą pakilumo ir gamtos didybės jausmą, kurį jaučiau prieš 6 metus Norvegijos šiaurėje, žiūrėdama į iš rytinio rūko lendantį didžiulį kalną. Gali padėti išgyventi išsiskyrimą ir geriau nei žodžiai papasakoti kitam kaip nenusakomai fantastiškai dabar jaučiuosi.

Kartą einant Trakų gatve, priverčiau draugę grįžti atgal ir pralesti tris žalius šviesoforo signalus, nes baisiai knietėjo surasti iš kur sklinda tie nuostabūs bliuzo garsai. Matyt neiškentusi tokių mano pamišimo dėl muzikos apraiškų ji susierzinusi leptelėjo: “Normalūs žmonės kavinės ieško pagal interjerą. Arba kvapus. O tu, jei kažkas užkimštų ausis, turbūt badu numirtum!” Taigi taip. Muzika (per radiją, gamtoje ar gyvo garso koncerte) man yra gyvybės, įkvėpimo ir kartais net draugystės šaltinis. Vien apie ją galėčiau porą ilgokų straipsnių parašyti! Bet šįkart konkrečiai – apie išmintį, kurią galima atrasti dainų tekstuose.

“Music is a higher revelation then all wisdom and philosophy”, 

[Ludvig van Beethoven]

Maždaug antrame kurse draugė pasidalino tokia Johnny Flynn ir Laura Marling daina “The Water“. Paklausiau, iš tikrųjų, labai graži, raminanti daina. Tada ji man uždavė lemtingą klausimą: “O kaip tau jos žodžiai?” Kas tokie? Žodžiai? Kas gi klausosi žodžių?

Taip taip. Buvau (ir dalinai esu) iš tų žmonių, kurie klausydami dainų, žodžių negirdi. Nors kaip vėliau išsiaiškinau atlikusi nedidėlę apklausą, žmonės, kurie groja kokiu nors instrumentu ir profesionaliai nedainuoja, retai kada girdi dainų tekstus. Manau tai susiję su tuo, kad grojant intensyviai treniruojami smegenų centrai, atsakingi už garso suvokimą, todėl išmokstama klausantis muzikos prioritetą teikti būtent garsui (instrumento, balso), kas svarbu ir grojant, bet ne žodžių prasmės suvokimui. Taigi, aplankius nušvitimui, kad galima klausimosi patyrimą praturtinti ir žodžių prasmės suvokimu, atsivėrė visiškai nauji muzikinės patirties klodai. Nors greičiausiai niekada neklausysiu dainų, kurių muzika man nepatinka, kad ir kokie prasmingi būtų jų tekstai (ir dėl to visai nesigraužiu), vis dėlto jau kurį laiką audžiu mintį šiame blog’e pradėti dalintis dainomis, kurių tekstai gali suveikti ne ką prasčiau nei psichologo konsultacija. Didžioji dalis dainų parašytos apie meilę: įsimylėjimą, pirmuosius kartus, aistrą, išsiskyrimą, kerštą. Tačiau kartas nuo karto atrandu kokią dainą, kurioje skamba toookios nuostabios mintys,  kad susipynusios su su emocinga melodija, jos tampa puikiu paramos, įkvėpimo ir išminties šaltiniu. Taigi, nuo šiol jas talpinsiu po tag’u #psichologasdainoje .

Pirmoji tokia daina – Seal, “Lean on me”. Žodžių autorius ir originalios dainos versijos kūrėjas  –  Bill Withers (1972).

  • Tai daina apie sunkius laikus. Kartais tokius išgyvena kiekvienas, tačiau svarbiausia tokiomis akimirkomis priminti, kad rytojus visada ateina.  
  • Tai daina apie draugystę. Apie tai, kaip kartais geriausias sprendimas yra bent trumpam užgniaužti savo išdidumą ir tiesiog paprašyti pagalbos draugo, nes kada nors, kai pagalbos reikės jam, jis būtinai kreipsis į tave. 
  • Tai daina apie tai, kad sunkumai, kuriais pasidaliname su draugu, palengvėja, kaip perpus pasidalintas sunkus nešulys.
  • Taip pat apie tai, kad net geriausi draugai nemoka skaityti mūsų minčių (nors kartais taip ir gali atrodyti), todėl jei Tau ko nors reikia (apkabinimo, patarimo, peties išsiverkti ar tiesiog draugo šalia), tiesiog pasakyk jam tai.
  • “If you need a friend, just call me…” 

 

Lean on me

Sometimes in our lives
We all have pain
We all have sorrow

But if we are wise
We know that there’s
Always tomorrow

Lean on me, when you’re not strong
And I’ll be your friend
I’ll help you carry on

For it won’t be long
Till I’m gonna need
Somebody to lean on

Please swallow your pride
If I have things
You need to borrow

For no one can fill
Those of your needs
That you won’t let show

You just call on me brother
When you need a hand
We all need somebody to lean on

I just might have a problem
That you’ll understand
We all need somebody to lean on

Lean on me, when you’re not strong
And I’ll be your friend
I’ll help you to carry on

For it won’t be long
Till I’m gonna need
Somebody to lean on

You just call on me brother
When you need a hand
We all need somebody to lean on

I just might have a problem
That you’ll understand
We all need somebody to lean on

And if there is a load
That you have to bear
That you can’t carry

Oh I’m right up the road
I’ll share your load
If you just call me

Oh, Call me

[Žodžiai paimti iš: http://www.metrolyrics.com/lean-on-me-lyrics-seal.html%5D


2 responses to “Psichologo konsultacija… dainoje?”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: