Racionalusis Raitelis ir jausmingasis Dramblys


Šį kartą įrašas galutinį pavidalą įgavo keliaujant autobusu “Marijampolė-Vilnius”. Dėkui Suvalkijos lygumoms 🙂

Nesenai pradėjau skaityti vieną iš geriausių (kritikų ir skaitytojų vertinimu) knygą apie įpročių keitimą C. Heath ir D. Heath (2010) “Switch”. Knyga orientuota į pokyčius apskritai, ne tik sveikatoje ar asmeniniame gyvenime, bet ir versle. Knyga iš tiesų verta dėmesio. Joje galima rasti tiek mokslinių tyrimų aprašymų, tiek pavyzdžių iš verslo ir autorių asmeninės patirties. Kas man labiausiai joje patinka – tai aiški struktūra ir įvairūs vaizdingi palyginimai, kurie padeda įsiminti tai, ką perskaitei. Taigi, šįkart pirmoji iš trijų dalių, iš esmės apibendrinančių tai, ką ten perskaičiau ir dar perskaitysiu.

Mūsų smegenyse veikia dvi sistemos: racionalioji ir emocionalioji. Autoriai šias dvi sistemas palygina su Drambliu ir Raiteliu: mūsų racionalusis protas – tai Raitelis, kuris puikiai žino kur jis nori eiti bei kur reikia eiti, geba analizuoti kelyje pasitaikančias kliūtis ir ieškoti sprendimų (skaito knygas apie sveiką gyvenseną, blog’ą “Sveikatos pokyčiai”, analizuoja kodėl susimovėm ir yra linkęs pamiršti tai, ką pavyko padaryti sėkmingai). O dramblys, nors raitelis ir galvoja, kad jį valdo, iš tiesų paklūsta tik tada, kai pats to nori; jį reikia nuolat pamaloninti skanesne žole (arba šokoladu, jei tas dramblys Jūs arba aš). Raitelis gali būti sugalvojęs puikiausią kelią iki išsvajotojo tikslo, iki mūsų tobulojo “aš”, tačiau jeigu Drambliui kelionė nebus maloni, o tikslas nemotyvuos, Raitelis taip pat nepajudės iš vietos. Kita vertus, jei Dramblys bus kupinas energijos, motyvuotas, o Raitelis paliks žemėlapį namie, vėlgi nei vienas nei kitas tikslo nepasieks. Taigi, su savomis stiprybėmis ar silpnybėmis, jie abu vienas kitam reikalingi. Šiandien kiek plačiau apie Raitelį, arba mūsų racionalujį protą.

rideronelephant600px.1

Ko reikia, kad Raitelis būtų patenkintas?

1. Didėlio, Plaukuoto, Skambaus Tikslo.

Raitelis nori aiškiai žinoti kur jis joja (juk jei taksistui pasakysit “vežkit mane namo”, tikimybė atsidurti ten, kur norit… patys žinot kiek didelė). Todėl ir tikslas turi būti aiškus:

  • susitaupyti 500€ Europos psichologų kongresui (šis vienas iš mano tikslų);
  • sukurti vaistus nuo vėžio (taip, tikslai turi būti realūs, bet visgi tikiuosi, kad yra žmonių, kurių sąrašuose šis tikslas yra);
  • skirti 3val. Per parą sau (šiandien per mokymus kaip tik viena šeimos gydytoja pasidalijo savo mamos išmintimi: Paroje – 24 valandos ir tu negali bent vienos iš jų skirti sau?!) ir pan.

2. Aiškių instrukcijų.

Dažnai gydytojai ir ne gydytojai šūkauja: svarbiausia “sveika mityba”, sumažinkite suvartojamų riebalų kiekį ir pan. Tačiau tokios “instrukcijos” Raitelį veda iš proto: kas tai yra “sveikas maistas” (įvedus šį žodžių junginį į google, išmeta 360 000 rezultatų)? Kiek tų riebalų sumažinti? Ir t.t. “Pasirinkimo laisvė” iš tiesų visai ne laisvė, o tikra kančia mūsų protui. Kurį variantą pasirinkti? Kokiais kriterijais remtis? Tarsi kompiuteryje vienu metu atidarytum 100 programų – sistema tiesiog pradeda lūžti.

Du visuomenės sveikatos specialistai S. B. Butterfield ir B. Reger iš Virginijos universiteto JAV, ieškoję kaip pagerinti amerikiečių mitybą, atrado, kad didžiausias amerikiečių dienos raciono riebalų šaltinis yra pienas (priešingai nei dauguma mūsų, ten jie, matyt, pieną vartoja kaip mes vandenį). Jie taip pat paskaičiavo, kad jeigu statistinis amerikietis pradėtų pirkti 1% riebumo pieną vietoj riebesnio, jo paros suvartojamų riebalų kiekis sumažėtų iki normos! Taigi, jie iniciavo reklaminę kampaniją “pirk liesą pieną” (esu tikra, kad pavadinimas buvo kur kas skambesnis) ir po 6 mėnesių riebaus pieno suvartojimas vis dar buvo 35% sumažėjęs!!! Taigi, kai planuojate keistis, rašykitės tikslus (taip, rašykitės, nes tai taip pat padidina tikimybę, jog juos įgyvendinsit) kuo konkrečiau: Ką? Kiek? Kur? Kada? 

  • Skaitysiu po 2min. kas vakarą po dantų valymo. 
  • Pirmadieniais, trečiadieniais ir penktadieniais grįžusi namo nubėgsiu iki Petro namo. 
  • Per pietus suvalgysiu 1 porciją daržovių.
  • Kasdien prieš užmigdydamas vaiką, pagirsiu jį už konkretų atliktą darbą ar elgesį (jei dar neturite tokio įpročio, tegul tai tampa nr. 1 Jūsų sąraše).

Tiesiog siekite konkretumo.

3. Mokytis iš savo sėkmių. 

(Taip, sėkmių, o ne nesėkmių 🙂 ) Pernelyg dažnai mes dairomės į kitus, užuot pažvelgę į savo pačių turimą patirtį. Jei bandote keisti įpročius ne pirmą kartą, turbūt jau pastebėjote, kad kartais tai sekasi lengviau, o kartais – sunkiau. Jeigu taip iš tikrųjų yra, tuomet – puiku! Vadinasi jau turite savo sėkmės formulę:

1. Prisiminkte kada paskutinį kartą elgėtės taip, kaip norite elgtis dabar? 

2. Kas tada buvo kitaip? Įvardinkite konkretų elgesį, kurį galėtumėte pakartoti dabar, keisdami norimus įpročius.

Galvodama apie savo sėkmingus bėgiojimo periodus (ką dabar labai stengiuosi susigrąžinti), Prisiminiau vieną tokį: prieš metus buvo laikas, trukęs daugiau nei pusmetį,  kuomet kuo sėkmingiausiai bėgiodavau rytais ir be didėlių pastangų. Kai pagalvojau, kas tada buvo kitaip, atsekiau du dalykus: a) tuo metu atlikau praktiką kardiologinės reabilitaciios poskyry ir buvo gėda raginti kitus sportuoti pačiai to nedarant (maždaug su praktikos pabaiga pradėjo retėti ir bėgiojimas); b) lankiau “dėmesingu įsisąmoninimų grįstą streso mažinimo” programą ir beveik kasdien atlikdavau meditacijos pratimus (pasibaigus programai, bėgiojimas, dėja, neužilgo galutinai pasibaigė). Kadangi darbo artimiausiu metu, turbūt, nepakeisiu, nusprendžiau grįžti prie meditacijos pratimų. Nesakau, kad jau patapau užkietėjusia bėgike, bet bent kol kas, kartu su aiškiomis instrukcijomis, sekasi kur kas geriau nei anksčiau 🙂 Pagalvokite ir Jūs: ką darėte kitaip kai paskutinį kartą sėkmingai sportavote, buvote geros nuotaikos ar džiaugėtės sutuoktinio šypsena? Koks konkretus elgesys buvo kitoks?

Taigi, mūsų Raiteliams svarbu žinoti kur einam, koks bus maršrutas (aiškios instrukcijos) ir geriausiai jis mokosi iš asmeninės patirties, kas, beje, motyvuoja ir mūsų Dramblį, nes suteikia vilties, kad tai yra įmanoma. Labai tikiuosi, kad ir Jums pavyks nukreipti savo Raitelius teisinga linkme 😉

Tęsinys “Drambliams” jau kitame įraše,

Jūsų komentarai, pasiūlymai ir klausimai visada laukiami 🙂

Į Sveikatą 😉


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: